Jak na výběr a údržbu ložisek do in-line bruslí?

Největší škodiči: voda a prach

Ložiska pro inline brusleMůžete mít sebehezčí botu, nejpevnější rám i supertvrdou brzdu, ale bez pořádných ložisek v kolečkách se na bruslích zkrátka nehnete. Podle čeho se orientovat při koupi nových ložisek, jak je používat a jak se o ně starat, aby se co nejméně opotřebovala a co nejdéle vám vydržela? Poradíme vám. Zapište si hned na začátku do paměti dvě důležité zásady: Nejpoužívanější kovová ložiska s ocelovými kuličkami nejvíc trpí, když se do nich dostává voda a prach. Nejezděte proto na bruslích za deště a vyhýbejte se kalužím. Jakmile dovnitř ložiska vnikne voda, začíná nevratný proces rezivění, končící obvykle úplným zadřením. Neprojíždějte se po prašných cestách a objeďte místa, kde se prach drží. Nepatrné částečky písku obrušují vnitřní plášť ložiska i kuličky a způsobují, že o sebe dřou, místo aby pěkně prokluzovaly. Budete-li tato doporučení dodržovat, pojedete na bruslích lehce a s radostí. V opačném případě vás čeká trápení a zbytečná dřina, nehledě na to, že zanedlouho půjdete koupit ložiska nová.

Netočí se? Tak ho neberte!

Inline bruslařiPoznat dobré ložisko není úplně jednoduché. Výrobců existuje celá spousta a naneštěstí nedodržují žádný jednotný systém značení kvality. Z různých písmen a čísel vyražených na ložisku se toho moc nedozvíte a může se vám tak stát, že v dobré víře zaplatíte za aušusovou napodobeninu prapodivného původu. Potěšitelnou zprávou je, že se při shánění ložisek nemusíte zabývat jejich velikostí. Do koleček in-linů, skateboardů i koloběžek jsou všechna stejná. Každopádně si pořizujte jen taková ložiska, která mají výbornou točivost. Tu vyzkoušíte velice jednoduše. Vezměte ložisko dvěma prsty za střed a roztočte je. Točí se plynule a dlouho? Tak je všechno v pořádku. Zastavilo se po pár otáčkách, drhne nebo vydává chrastivé zvuky? V žádném případě si takové ložisko do svých bruslí nekupujte.

Pozor na podezřele nízkou cenu

Ložiska do inline bruslíO kvalitě ložisek vám hodně napoví i jejich cena. Můžete dát za kompletní sadu 16 kusů do obou bruslí kolem dvou set korun, ale zanedlouho toho budete litovat. Takto laciná ložiska jsou velmi brzy opotřebovaná, netočí se a vy si místo příjemné vyjížďky užíváte jen vztek, když vás ostatní bruslaři předjíždí a frčí jim to jako po másle. Přijatelně kvalitní ložiska s ocelovými kuličkami, plně dostačující každodenním vyjížďkám pro rekreaci nebo udržení pohledné figury, koupíte v sadě až přibližně od 500,-. Pokud se o ně budete starat a nenecháte je trpět vlhkem a prachem, poslouží vám velice dobře. Trošku hlouběji do kapsy budou muset sáhnout milovníci rychlejší jízdy a ti, kdo jezdí závodně. Kompletní “přezutí” na hybridní ložiska s kovovým pláštěm a keramickými kuličkami je sice přijde na 1 000 korun a více, ale určitě se vyplatí. Díky kuličkám z keramiky mají ložiska mnohem lepší točivost, víc vydrží a jsou odolná proti vlhku.

Výměna ložiska? Žádná velká věda

Potřebujete vyměnit ojetá ložiska v bruslích za nová, ale obáváte se, že to nedokážete? Žádné strachy, naučíme vás to v 7 jednoduchých krocích.

 • odšroubujte inbusovým klíčem osku kolečka, vysuňte ji a kolečko vyndejte z rámu
 • speciálním klíčem k bruslím, který seženete v každé in-line prodejně, lehce vyviklejte stará ložiska ven
 • vytáhněte distanční kroužek neboli spacer a nikde ho neztraťte
 • vnitřek kolečka zbavte všech nečistot
 • nová nebo vyčištěná ložiska natlačte zpátky, nemačkejte přitom na plastovou krytku, ale na kovový střed
 • nezapomeňte dovnitř mezi ložiska vrátit spacer
 • a máte hotovo, můžete se těšit na další super zážitky z bruslení

Kdo čistí, ušetří peníze

Popíšeme vám také, jak ložiska zanesená prachem z cest pravidelně vyčistit. Předejdete tak jejich předčasnému opotřebování a tím i nutnosti kupovat tak často nová. Postup je podobně jako v případě výměny ložisek velice snadný.

 • po vytažení ložiska z kolečka je otřete od hrubých nečistot
 • ostrým hrotem opatrně vycvakněte plastové krytky
 • do nádoby nalijte benzínový čistič nebo technický benzín a ložiska bez krytek do něj ponořte
 • za občasného promíchání je namočená asi 15 - 30 minut, podle zašpinění
 • čistá ložiska po vytažení dobře vysušte
 • kápněte do každého přiměřenou dávku maziva a všechny několikrát protočte
 • nacvakněte krytky, namontujte ložiska do koleček a kolečka do bruslí a vyrazte ven

My od Korbel Ložiska s.r.o., kde prodáváme pro brusle ložiska, přejeme, ať vám jízda chutná!

Autor: Korbel-ložiska s.r.o.
(Komerční sdělení)