Freestyle bruslení

KOLEČKOVÉ BRUSLENÍ

Kolečkové bruslení lze taky definovat jako moderní sport pro milovníky pohybu (sportů „de glose“) bez omezení věku. Z rekreačního a praktického (druh dopravy) aspektu, je tenhle sport také směsí strategie, techniky, obratnosti i fyzické kondice. Od počátku po dokonalost, od zábavy po soutěže, od freestyle triků k rychlostnímu bruslení, to je vše jeden komplex možností na cestě ke pokrokům. Je už jenom na nás, abychom si vybrali tu správnou disciplínu, ve které najdeme to svoje.

Různé disciplíny lze začlenit do kategorií podle toho co po nich požadujeme, jestli to je:

  • Adrenalin (street/aggressive skating, U-rampy apod.)
  • Rychlost a vytrvalost (fitness, rychlostní bruslení, street skate)
  • Umělecko-akrobatický styl (Acrobatic skating: Jump, speed, freestyle slalom)
  • Krasobruslení, tanec (Artistic, roller dance)
  • Zpoločensko-rekreační hry (hokej, basketbal, frisbee…)

Brusle:

Hlavní rozdělení kolečkových bruslí je na in-line brusle (jednořadé) a trekové brusle neboli quady (dvouřadé). Liší se nejen vzhladem a stavbou ale také vlastnostemi a přispůsobivosti jednotlivým disciplínam. Například pro rychlobruslení se používají výhradně in-line brusle, ale pro tanec je lepší použít trekové brusle. Jde tady hlavně o stabilitu, která je pro tanec nevyhnutná. Při rychlobruslení jde samozřejmně o rychlost a k ní je zapotřebí také rychlé změny směru jízdy, které lépe dosáhneme na bruslích v jedné řadě.

Freestyle bruslení v současnosti...

Kolečkové bruslení se čím dál tím víc rozvíjí a také vznikají nové disciplíny. Je to sport sice zatím neolympijský, ale více méně v každé republice ho lidé znají. Někde více a někde méně. Zmíním alespoň ty kraje kde je tenhle sport nejvíce rozšířen.

Pokud mluvíme o tancu na bruslích nemohu nezmínit Anglicko. Například v Londýně se můžeme setkat s těma nejlepšíma tanečníkmi právě na Trafalgar square nebo v Hyde parku. A pro těch kteří mají rádi indoor sály jsou pravidelní roller disco jako ulité.

Co se týče slalomu tak francouzi holdují tomuhle sportu nejvíce, i když první pokusy byly kdysi dávno v USA. Dalo by se říct, že francouzi to celé jaksi rozběhli a dnes se pořádají mezinárodní soutěže díky asociaci IFSA. Další krajiny jsou: Itálie, Švýcarsko, Rusko a Kórea.

U nás se freestylové disciplíny jako slalom a rollerdance pomalu rozvíjí.

FREESTYLE

Už vás nebaví bruslit sem a tam? Chcete se naučit něco nového na kolečkových bruslích? Tak neváhejte a skuste freestyle jízdu! Tento způsob vám nejen spříjemní chvíle bruslení, ale naučí vás omnoho více: posilní vaše svalstvo a udrží vaši kondici. Sami uvidíte jak rychle se zlepší vaše bruslení, budete mít menší strach pohybovat se na stezkách, naučíte se vyhýbat se překážkam, včas zabrzdit, odhadovat situace v rušném provozu. Získate tím mnoho zručností, tak proč nezačít teď hned?

Rubrika freestylu je věnovaná všem těm, kteří samozřejmě mají vztah k bruslení alebo možno jen objevují, co všechno jim jízda přináší. Ale i těm, kteří jsou nadšencami tohto sportu a chtějí se dozvědět co se kromě fitness, speed a agressive ježdění dá praktikovat.

Bruslení je předce z rekreačního a praktického (druh dopravy) aspektu změsou strategie, techniky, obratnosti a fyzické kondice. Od začátků po profesionalitu, od zábavy po soutěže, to je všechno jeden komplex možností na ceste k dokonalosti.

Freestylové disciplíny jsou ve světě populární a už několik let se pořádají i mezinárodní soutěže, ale u nás zatím jen v začátcích a tak mou snahou je vám ich co nejvíce přiblížit.

Freestyle bruslení je nově vzniklý druh kolečkového bruslení a svojími disciplínami se odlišuje od fitness, speed nebo agressive ježdění. Jeho dvě nejhlavnější disciplíny jsou: Slalom a Jump. Obě disciplíny, se ještě dále člení na podkategorie. Slalom na freestyle slalom a speed slalom. Jump na high jump a free jump.

První mezinárodní asociací združující disciplíny freestyle bruslení je asociace IFSA, která má přesně stanovená pravidla a každoročně připravuje oficiální medzinárodní soutěže po světe. Nejrozšírenejší disciplínou je však slalom.

International Freestyle Skaters Association - I.F.S.A.

V roce 2004 byla vytvořená asociace IFSA: International Freestyle Skaters Association, na
čele s Vincentem VuVanKhaa za účelem združení freestyle bruslaře po celém světě.
Cílem IFSA je: ulehčit organizaci soutěží, sjednotit pravidla, pořádat medzinárodní mistrovství a poháre, ale i propagovat freestyle bruslení pro příznivce.

IFSA združuje 4 disciplíny:

  • Freestyle slalom
  • Speed slalom
  • High jump
  • Free jump

Feestyle slalom a Speed slalom jsou oficiální IFSA disciplíny s přesnými pravidlami.

High jump a free jump jsou disciplíny zatím neoficiální a mají svoje vlastní pravidla.

Každý soutěžící má možnost zvolit kteroukoliv disciplínu, protože sporty jsou na sebe nezávislé a je možné se zůčastnit všech.

Země, které se zapojili do IFSA soutěží v roku 2005 podle shrnutí IFSA boli: Francie, Čína, Rusko, Británie, Itálie, Južná Kórea, Švýcarsko, Španělsko, Holandsko, Singapúr, Moldova, Brazílie.

Podkategorie