Freestyle výbava

Bota brusle

Bota brusle pro slalom je důležitý bod, se kterým třeba být opatrný. Je to její tvrdost, která z vás dělá rychlým nebo pomalým ve slalomu. Totiž tak jako i nůž, i bota svojí tvrdostí dokáže reagovat co nejrychleji na podněty k přemístnění se, které váš mozek vyšle. Měká brusle nezabezpečí takový rychlej pohyb, a naopak má tendenci se deformovat. Naopak, pokud chcete získat na ladnosti a pružnosti kotníku a pokud rychlost provedení není veliká, potom můžete sáhnout po měkší brusli.

-obr-

Pokud začínate bruslit a hned se chcete pustit do slalomu, můžete začít i s fitness bruslemi s mekkou botou. Fitness brusle jsou u nás velmi populární a lahko dostupné, protože jsou nejvhodnejší pro běžných – výletních bruslařů. Ale pro slalom méně účinné. Hokejové brusle jsou také vhodné pro slalom, nebo pro volnou jízdu. Nejsou však nejpohodlnejší, např. pro děvčatá nebo pro tých, kteří nejsou na ně zvyklí. Rychlobruslařské brusle jsou pro tento sport nevhodné, protože jsou určené pro rychlost na dlouhé tratě a jen velmi těžko se s dlhým nožem a 5 kolečkami dělají otočky a vývrtky.

Nůž

Po botě nasleduje výběr nože, který vám ulehčí slalom. Existuje vícero typů nožů, které rozlišujeme podle materiálu: plast, železo, pompozity (různé slitiny).

Výrobní materiál:
  • Nejlevnější a nejméně výkonné nože pro slalom jsou plastové nože. Jejich výhodou je pohodlnost (co se týka vibrací), ale jejich nevýhodou je právě rychlá deformace.
  • Existují nože složené ze dvou železných plechů, které jsou navzájem propojené umělou hmotou. Ty jsou o něco lepší, oproti plastovým nožům, ale stále jsou měkké a ohebné.
  • Poslední kategorií nožů tvoří nože vyrobené z kovu (hliník - aluminium, slitiny,...), ale hlavně jsou vyrobené jako jeden kus, což také vylučuje ztrátu energie (plastové, spojované díly).

Delka nože:
Velikost a délka nože by měla být přiměřená délce vašeho chodidla. Slalom můžete jezdit nejlépe s nožem od 237 mm do 260 mm maximálně. Přiměřená velikost nože pro slalom je kolem 250 mm. Pro změření délky vašeho nože se bere vzdálenost od první k poslední dírce.

Kolečka a ložiska

Poslední částí, nad kterou je potřeba se pozamyslet jsou kolečka. Pro slalom ložiska nepotřebují být příliš přesné, jenom se musí točit bez odporu. Nejdůležitější, co se týče koleček je jejich uspořádání na noži. Totiž většina slalomerov, aby sa vyhla prílišné námaze kladené na kolena a aby si ulehčili otáčení brusle na zemi, si zoraďuje kolečka do tzv. "banánu".
Toto seřadení pozůstáva z umístnění nejmenších koleček na okrej nože.

-obr- ... -obr-

Velikost koleček pro slalom by se měla pohybovat od 72 mm do 80 mm. Mimo tohto rozmězí koleček jsou buď příliš malé, nebo příliš veliké na to, aby boli použitelné.
Na ukázce výšeuvděné fotky je sestava koleček nasledující: 76-80-80-76.
Tvrdost koleček může být od 78 A – 86 A (s vyšší tvrdostí je těžké dělat slalom beze smyku).
Je možné mít ještě větší přesnost a pro minimalizování opotřebení vonkajších koleček můžeme na vnější strany (dopředu a dozadu) nože umístnit nejtvrdší kolečka (84 A) a do středu nejměkší kolečka (78 A).
Pak už je to jen na vás zda vám seřadení do banánu vyhovuje, nebo ne. Musím však podotknout, že takáto sestava koleček není určena začátečníkům, nebo tím, kteří mají problém s rovnováhou.

Doplňky pro freestyle slalom

Jestli teda máte vaše brusle, už jen potřebujete doplňky pro tréning slalomu: kelímky, fixu (nebo křídu), metr a ostatní vybavení, které vám poslouží pro tréning (např. stopky).

a) Kelímky
Pro ježdení slalomu jsou nevyhnutnou součástí, jako překážka, kolem které jezdíte (děláte triky). Pro tréning však nemusíte používat jenom kelímky (jesltli je nemůžete nikde sehnat). Lze je samozřejmě nahradit jinými překážkami (ako např.: uřezané tenisové loptičky, kamínky, šišky a pod.), které jsou lehce k sehnání ale ne nejvhodnější. Pokuď chcete pravidelně trénovat slalom, neodporúčejí se pretože je celkem lehké poranit se při menší nepozornosti (zablokování koleček, pád na překážku). Pro soutěže jsou vhodné jenom kelímky plastové a gumové. Jejich výhoda je taková, že vám při náraze neblokují jízdu, ale naopak vám ji uvolní.
U nás v České republice jsou dostupnější hlavně plastové poháriky jako gumové (kaučukové) kelímky (ty prozatím nejsou k sehnání). Plastové kelímky jsou vlastně obyčejné kelímky na pití (pro děti), k sehnání v kuchyňkách. Nejsou cenovo moc drahé, obzvlášť když navštívite supermarket (např. Ikea). Optimální velikpst kelímku by měla být kolem 8 cm (šířka), 8-10 cm (výška). A taky je důležité, aby vaše kelímky boli dostatečně těžké, aby jen tak lehko neodletěli, v případě výskytu větra, a zároveň aby vám při náraze uhli dostatečně rychle z cesty. Sice kelímek může prasknout když na něho padneme, ale na druhú stranu je to vždy lepší jakoby sme si měli něco zlomit. Existujú samozřejmě i speciální kelímky pro slalom, ale ty už jsou dražší. Neexistují přesné pravidla pro velikos kelímků, ale platí čím menší, tim lépe.

-obr-

b) Fix
Na to, abyste si mohli vyměřit svou trasu (udělat tečky na zemi) potřebujete fix, ne libovolný, ale takový, který vám nezmizí po jednom dni. Potřebujete fix, která vám na zemi vydrží dlouho a bude taky odolný vůči nepříznivému počasí. Neměl by být však ani moc viditelný, protože vaše značky budou ve městě nebo na veřejném místě. Pro prostory vevnitř, kde si nemůžeme dovolit namalovat značky je dobré mít i malé samolepky, které koupíte v papírnictve za pár korun.

c) Metr
Dále, abyste měli vzdálenost mezi kelímky pravidelnou, neměl by vám chybět ani metr. Nejlepší je pásmový metr (20-30m), nebo vám poskytne dostatečně rovnou línii té nejdelší slalomové dráhy (rozmezí 120cm při 20 pohárikoch by bylo 24 metrů).

Kde sehnat materiál pro freestyle?

Pro freestyle existuje již několik specializovaných výrobců bruslí, kelímků a ostatních doplňků.

Mezi nejvyhledávanější freestyle brusle a kelímky patří:
Volně prodejné v kamennom obchodě jsou freestylové brusle Twister III (T.R.S) od značky Rollerblade. Objednat si je můžete v české Helia Sport (Praha, Olomouc, Brno, Ostrava, Bruntál...).
Cez internetový obchod si můžete objednat brusle a taky kelímky SEBA od freestylového jazdca Sebastien Laffargue.
Značka Powerslide taky nabízí freestylové brusle Powerslide cell 2 se svými vlastními kelímky.
Kolečka pro freestyle bruslení jsou nejvhodnejší od značek GYRO, LABEDA a KRYPTONICS dají se koupit u výhradního dovozcu a distributora pro ČR a Slovensko Wheel Cartel