Soutěže ve freestyle slalomu

Jak se soutěží ve freestyle slalomu?

Freestyle slalome je u nás pomerně mladý a tak ještě neexistuje mnoho soutěží v České republice. V současnosti existuje jediná soutěž, prozatím neoficiální kde máte možnost si zasoutěžit ve freestyle slalomu. Tahle soutěž se jmenuje FREE Letná a probíhá každoročně v Praze.

V zahraničí se tyto freestylové soutěže pořádají samozřejmě víckrát ročně.
Ve freestyle slalomu se konají dva rozdílný typy soutěží a to: IFSA nebo Battles, které mají svoje vlastní pravidla ale navzájem se jedna od druhé líší. Jejich pravidla se podle potřeby obnovují a tak je nutno ich sledovat přímo na jejich stránkách. Zde jsou odkazy: IFSA, Battles.

Jaký je základní rozdíl mezi IFSA a battles soutěžemi?

IFSA asociace vznikla se záměrem sdružovat všechny freestyle bruslaře z celého světa a pořádat tak medzinárodní soutěže na vysoké úrovni. Jednotlivé disciplíny freestyle bruslení patří pod oficiální asociaci IFSA a taktéž pod záštitu FIRS/CIC. V porovnaní s battles mají tyto soutěže delší tradici, přesnejší pravidla, propracovanější administrativu, atd. Bruslař na soutěži vystoupí s choreografií, kterou si předem připravil na svojí hudbu a do 1min30 sekund musí obejít 3 řady různě vzdálených kelímků. Za normálních okolností vystoupí se svojí choreografií dva krát, s tím, že se počítá jeho lepší jízda. Každý soutěžící získá body, které se sčítají za všechny kategorie a vyhrá jezdec s nejvyšším počtem bodů.

-obr-
Ukázka IFSA soutěže - Barcelona 2008

Battles soutěže jsou zastřešené pod asociaci WSSA. Tyto soutěže vznikly na základě inspirace soutěží hip-hop tance. Někteří freestyle jezdci je upřednostňují právě díky jejich volného charakteru. Jsou vhodné i pro začátečníky s trochou odvahy vystoupit před publikum. Na rozdíl od IFSA soutěží nemají specifickou kategorii povinných triků, v které bruslař získáva body za triky zadělené do 5 skupin. (Ak např. bruslař neudělá z této skupiny ani jeden trik, přichází o 10 bodů). Battle soutěže mají spíše podobu show, protože jeden výstup trvá jen 30 sekund. Bruslaři jsou zaděleni do skupinek dvou až čtyř protisoupeřů a hodnotí se komparativní metodou KO systémem.

-obr-
Ukázka Battle - Beijing 2008