Freestyle disciplíny

Freestyle slalom

Freestyle slalom můžeme chápat jako volnou jízdu na kolečkových bruslích po rovině kolem kelímků, která pozostáva z jednotlivých triků. Takáto jízda si vyžaduje: zručnost na bruslích, ohybnost, silu a kreativitu (a také schopnost kombinovat jednoduché triky). Někomu freestyle slalom může připomínat i tanec kolem kelímků.
Je to jedna z disciplín, ke které nepotřebujete nevyhnutně partnera a tak můžete trénovat neobmezeně když máte čas i chuť. Velikou výhodou po finanční stránce je, že nepotřebujete platit za prostor pro trénink (kromě zimy), stačí najít méně rušný, rovný povrch někde venku (např. parkoviště), a rozložit si kelímky a můžete trénovat.
Tahle disciplína je velice dobrá pro ty, kteří se pořád potřebují učit něco nového, protože jestvuje tolik triků a stále je se co učit. A navíc se při ní odreagujete, pobavíte a dodá vám více sebevědomí. Časem i možná zistíte, že se vám líbí, když se na vás lidi koukají a zvyknete si tak i na obecenstvo.

Ukázka freestyle slalomu:
-obr-

Obecně na soutěžích má bruslař za úlohu hlavně jezdit kolem třech různě rozmístněných řad kelímků. Soutěžící má za úkol ve stanovenom čase představit porotě svou choreografii za doprovodu vlastně vybrané hudby.
Soutěže organizované asociací IFSA mají své pravidla, které se každoročně mění a jsou rozdílné od soutěží nazvaných „battles“.

Pravidla freestyle slalomu IFSA:
K této disciplíně potřebujeme 60 plastových kelímků rozdělených do třech řad při čem v každé z nich je jich 20. Každá řada má jinou vzdálenost mezi kelímky:
  • v 1. řadě je vzdálenost rovná 50 cm
  • v 2. řadě je vzdálenost rovná 80 cm
  • v 3. řadě je vzdálenost rovná 120 cm
-obr-

Každý soutěžící má 1,5 min. (90 vteřin) na to, aby ukázal porotě svou choreografii, kterou si vpřed natrénoval s muzikou. Podmínkou je projít kolem každého kelímka minimálně jedenou. Za shozené kelímky se odečítají body jako penality. Hodnotí se 4 kritériá : trestní body, provedení, styl, technika. Na soutěži jsou 4 rozhodčí a každý z nich hodnotí jiné kritérium. Výsledky se v závěru sčítaj, přičemž nejvyšší počet bodů je uděleno vítězi.

Speed slalom (rychlostní slalom)

V téhle disciplíně vyhrává „rychlejší“. Tato disciplína se od freestyle slalomu líší tím, že oproti sobě závodí vždy dva jezdci paralelně a ten, kdo má lepší čas a méně shozených kelímků vyhrává. Nejpoužívanejším trikem pro tuto disciplínu je chod po jedné noze vpřed.

Ukázka rychlostního slalomu:
-obr-

Pravidla Speed slalomu:
Pozůstává ze dvou stejných radů, kde v každém z nich je 20 kelímků o vzdálenosti 80 cm mezi každým kelímkem. Tyhle dva řady musí být uloženy paralelně. Soutěží vždy dva bruslaři, každý z nich na jiném řadě a začínají ve stejný čas.
-obr-

Free jump (freestyle skok)

Tato disciplina je velice podobná high jumpu. Jde též o skok do výšky, ale už bez odrazového mostíka. Cílem je taktéž přeskočit tyč, umístněnou na dvoch sloupcích. Rozdíl je jenom v tom, že se hodnotí především provedení triků.

Ukázka freestyle skoku:
-obr-

High jump (skok do výšky)

Při této disciplíně jde o skok do výšky pomocí odrazového mostíku. Cílem je přeskočit tyč, která je umístněná na dvou sloupcích za odrazovým mostíkem.

Ukázka skoku do výšky:
-obr-

Pravidla high jumpu:
Soutěžící musí přeskočit tyč pomocí odrazového mostíku. Rozměry mostíku musí být: 60 cm výška, 120 cm velikost, 230 cm délka). Každý bruslař má tři pokusy, jestli přeskočí bez schození tyče může pokračovat v soutěži. Může se ovšem taky rozhodnout neskákat a vyčkat si na zvýšení tyče.

Roller dance (tanec na kolečkových bruslích)

Roller dance aneb tanec na bruslích se svými vlastnostmi líší od výšeuvedených disciplin, ale předce má mnoho společného. Může v podstatě nahrázet klasické krasobruslení, ale také jednotlivý nebo skupinový choreografický tanec. Rollerdance můžeme teda definovat jako freestyle na kolečkových bruslích, který je přizpůsoben hudbě. Pozůstáva z jednotlivých triků a jejich kombinací. Jestvuje mnoho kroků, které se samozřejmě přispůsobují stylu a rytmu hudby. Pro roller dance se obvykle používají "quads" brusle (trekové = dvojradové brusle). Je to z toho důvodu protože jejich manipulace při tanečních variacích je mnohem jednoduchší než na in-line bruslích.

Ukázka tance na bruslích:
-obr-